The 39th Brooklyn College Undergraduate Film Festival

SHOWCASE I

June 24th @7pm

Watch Livestream Here Password: film

GINA, Aubrey Resto

CONVOLUTION, Matthew Savage

DEPTH, Tyler Koester

ARE YOU READY, Reynaldo Alamo

THE SESSION, Michael Alford III

SUPER-KICK, Crystal Simon

CHECKED SWING, Thomas Witkowski

IN THE COLD AND SNOW, Christoper Jost

AT LEAST NOBODY DIED, Scout Gottfried

ROUTINE MAINTENANCE, Victor Solorzano

PIGEON HEAD, Alexander Navas

TAKE THE BAIT, Dapo Ibrahim

SHOWCASE II

June 24th @9pm

Watch Livestream Here Password: film

SILENT GAMES, Jevon Clarke

KETCHUP, Haley Miller

THE LAST NIGHT IN SERENITY, Nicholas Sossi Romano

BLUE IN GREENE, Almitra Kydd

FORGOTTEN UNIT, Ryan Schwach

DANTE, Tyshawn Ortiz

THIS IS NOT A PIPE, Erica Core

KEDUSHA, Mia Friedman

WRITER’S BLOCK, Mark Feocco

MEMORY GAP, Eduardo Calero

MAID OF DISHONOR , Bindu Devkota

A FI MI PURPOSE, Jodi – Ann Donegal

SHOWCASE III

June 25th @6pm

Watch Livestream Here Password: film

TE QUIERO, Fridah Gonzalez

LOU & CROCKS, Harry Keener

TATTOO UNSEEN, Christian Torres

SAIGON: ORGANIZED CHAOS, Brian Kaspiev

SOULFUL SINNING, Emma Balstad

BETWEEN ME AND HIM, Alaa Seoudy

MUSU, Tenneh Sandmanie

INSTRUCTIONS NOT INCLUDED, Cooper Shepherd

IN LOVING MEMORY (OF WHO WE USED TO BE), Vicky Lee

UNA INDULGENCIA, Valeria Lima 

THE HOSPITALITY, Erald Kraja

HOW I LEARNED TO TALK TO COPS, Haendel Balzora

GOD IS THE DJ – THE MUSICAL, Joy Walsh

RUBBER BLUES, Ansel Combs

WE SHOULD TALK., Joshua Deveaux

AWARDS CEREMONY

June 25th @9pm

Zoom Link Here

CRAFT AWARD NOMINATIONS HERE

The Paul & Betsy Mazursky Award   

The Agnes Weis Scholarship Award

The Laurence Ian Gold Memorial Scholarship

The Piletic Human Rights Film Award 

Brooklyn College Foundation Award For Excellence & Promise in Filmmaking 

Devery Freeman Screenwriting Award

New Visions Award

Outstanding Achievement in Documentary  

Outstanding Achievement in Screenwriting

Outstanding Achievement in Sound Design

Outstanding Achievement in Editing  

Outstanding Achievement in Location Sound Recording

Ryo Murakami Award for Outstanding Achievement in Cinematography

Outstanding Achievement in Production Design 

Outstanding Achievement in Producing

Outstanding Achievement in Directing  

National Board of Review Scholarship

New York Women In Film & Television Emerging Female Filmmaker Award

Audience Choice Awards

Festival Judges

Emmanuel Alexandre

Annette Danto

Tine DiLucia

Vel Eswaran

Dave Evans

Carlos Freire

Gillian Gordon 

Wendy Hammond

Karli Kopp

Jasper Lauderdale

Amy Leonard

Daniel Lugo

Veronica Lupu

Ben Ng

Vinit Parmar

Claressa Shelton

Ben Snyder

Philip Vickery

Luca Zamparini

Special Thank You To Our Sponsors

Adorama (platinum sponsor)

AbelCine

AVID

BAM

Canon

Dramatica

Eclectic Props

Entertainment Partners

Film Forum

Gotham Sound

Nice Dissolve

NYWIFT

Pond 5

Xeno Lights

BC Film Faculty

Annette Danto, Professor and Department Chairperson

Alexandra Juhasz, Distinguished Professor

Lindley Hanlon, Professor

Foster Hirsch, Professor

Sarah Christman, Professor

Robert Tutak, Professor

Vinit Parmar, Associate Professor

Mark Voelpel, Associate Professor

Mustapha Khan, Assistant Professor

Thomas Reilly, Distinguished Lecturer

Rebecca MacDonald, Lecturer

Ben Snyder, Lecturer

Dijana Jeleca, Adjunct Associate Professor

Christina Kallas, Adjunct Associate Professor

Vashti Anderson, Adjunct Assistant Professor

Gianni Barchiesi, Adjunct Assistant Professor

Wendy Hammond, Adjunct Assistant Professor

Bethany Jacobson, Adjunct Assistant Professor

Kit Jirles, Adjunct Assistant Professor

Jasper Lauderdale, Adjunct Assistant Professor

Topper Lilien, Adjunct Assistant Professor

Brian Paccione, Adjunct Assistant Professor

Frank Rinaldi, Adjunct Assistant Professor

Ali Sengul, Adjunct Assistant Professor

Deb Shoval, Adjunct Assistant Professor

Marcus Turner, Adjunct Assistant Professor

Carolyn Wiebe, Adjunct Assistant Professor

Stephen Winter, Adjunct Assistant Professor

Todd Chandler, Adjunct Lecturer

Deborah Goodwin, Adjunct Lecturer

Judith Kenny, Adjunct Lecturer

Luca Zamparini, Adjunct Lecturer

BC Film Staff

Judith Kenny, Director of Academic Affairs & Operations

Kelly Spivey, Technology Manager

Michael Irgang, Equipment Room Manager

Frank Angel, Lab Technician and Campus Projectionist

Claressa Shelton, Administrative Assistant

Sonny Vega, Administrative Assistant

Charles Carr, Equipment Room Assistant

Aaron Chieply, Equipment Room Assistant

Michael Mannino, Equipment Room Assistant

Jamila Yancy, Equipment Room Assistant

Islande Derazin, Technology Assistant

Holly Andrews, COVID Safety Officer

Daniel Scarpati, COVID Safety Officer

Learn More About Our Program

THE BROOKLYN COLLEGE FILM DEPARTMENT WEBSITE